Main Menu

AC District Church/Charge Conference Schedule 2022

AC District Church/Charge Conference Schedule 2022

Below is a list of church/charge conferences for each church in our district with date, time, and location of the church/charge conference. If you have any questions about the schedule, please contact your local church office. 

Church Date Time Location of Church/Charge Conference
Asbury Monday, September 12 4:00 PM Asbury
Canal Point Sunday, October 30 12:30 PM Community - Belle Glade
Christ by the Sea Monday, September 12 7:00 PM Christ by the Sea
Christ - Palm Bay TBD   Christ - Palm Bay
Community of Hope Sunday, September 18 7:00 PM Community of Hope - Loxahatachee
Community - Belle Glade Sunday, October 30 12:30 PM Community - Belle Glade
Community - Daytona Beach Sunday, October 2 3:30 PM Tomoka
Community - Ft. Pierce Sunday, September 11 3:30 PM First - Ft. Pierce
Coronado Community Tuesday, October 4 6:30 PM Coronado Community
Covenant - Port Orange Monday, October 3 6:30 PM Covenant - Port Orange
Edgewater Monday, October 24 6:00 PM Edgewater
Emmanuel Sunday, September 25 2:15 PM First - Melbourne
Faith - Boynton Beach Sunday, September 18 12:30 PM Faith - Boynton Beach
First Hispanic Monday, September 19 4:00 PM United Methodist Church of the Palm Beaches
First - Boynton Beach Sunday, September 18 12:30 PM Faith - Boynton Beach
First - Cocoa Beach Sunday, October 23 4:30 PM Grace - Merritt Island
First - Ft. Pierce Sunday, September 11 12:30 PM First - Ft. Pierce
First - Hobe Sound Sunday, October 16 4:00 PM First - Stuart
First - Jupiter/Tequesta Tuesday, November 1 6:30 PM First - Jupiter/Tequesta
First - Melbourne Sunday, September 25 5:00 PM First - Melbourne
First - New Smyrna Beach Tuesday, October 4 5:00 PM Coronado Community
First - Okeechobee Sunday, October 30 4:30 PM First - Okeechobee
First - Ormond Beach Sunday, October 2 12:30 PM First - Ormond Beach
First - Pahokee Sunday, October 30 2:00 PM First - Pahokee
First - Port Orange Monday, October 3 5:00 PM Covenant - Port Orange
First - Port St. John Sunday, November 6 3:00 PM Indian River City
First - Port St. Lucie Sunday, October 16 2:30 PM First - Stuart
First - Stuart Sunday, October 16 5:30 PM First - Stuart
First - Titusville Monday, October 10 4:00 PM First - Titusville
Fort Pierce Haitian Sunday, September 11 2:00 PM First - Ft. Pierce
Georgianna Sunday, October 23 1:00 PM Georgianna
Grace Community (Northwood) Sunday, October 9 2:00 PM Grace Community (Northwood)
Grace - Merritt Island Sunday, October 23 3:00 PM Grace - Merritt Island
Indian River City Sunday, November 6 4:30 PM Indian River City
Lakeside - Lake Worth Sunday, September 18 4:00 PM St. Peter's - Wellington
Lakewood Park Monday, September 26 6:30 PM Lakewood Park
Mims Monday, October 17 5:00 PM Mims
Oceanview Tuesday, November 1 5:00 PM First - Jupiter/Tequesta
Rockledge Monday, October 17 7:00 PM Rockledge
Roseland Monday, October 24 7:00 PM Roseland
Satellite Beach Monday, September 26 6:30 PM Satellite Beach
Sebastian Monday, October 24 5:30 PM Sebastian
Scott Chapel TBD   Scott Chapel
St. Andrew Sunday, November 6 1:30 PM Indian River City
St John's Haitian TBD   St. John's Haitian
St. Mark's Sunday, September 25 1:00 PM First - Melbourne
St. Peter's - Wellington Sunday, September 18 2:30 PM St. Peter's - Wellington
Stewart Memorial Sunday, October 2 5:00 PM Tomoka
Suntree Tuesday, November 8 6:30 PM Suntree
Tomoka Sunday, October 2 2:00 PM Tomoka
Trinity - Jensen Beach Sunday, October 23 2:00 PM Trinity - Jensen Beach
Trinity - Palm Beach Gardens Monday, September 19 6:30 PM United Methodist Church of the Palm Beaches
Trinity - West Palm Beach Sunday, October 23 1:00 PM Trinity - West Palm Beach
United Methodist Church of the Palm Beaches Monday, September 19 5:30 PM United Methodist Church of the Palm Beaches
Wabasso Sunday, September 18 6:00 PM Wabasso
Wesley Sunday, September 25 3:30 PM First - Melbourne
White City Monday, September 19 6:30 PM White City